Lajme nga Bota

Raketa izraelite godet kampin Rafah, 45 njerëz digjen të gjallë

Raketa izraelite godet kampin Rafah, 45 njerëz digjen të gjallë

Raketat izraelite goditën gjatë natës kampin Rafah, një zjarr u përhap me shpejtësi dhe të paktën 45 njerëz humbën jetën.

Trupa të djegur, gjymtyrë të hedhura në erë, mjekë dhe infermierë që vrapojnë në spital për të ndihmuar të mbijetuarit. Një djalë i vogël, Amr, shpëtoi vetëm sepse ishte në tualet në atë moment, aty ku raketa nuk preku.

Raketa izraelite godet kampin Rafah, 45 njerëz digjen të gjallë

Zjarret, përhapur nga raketa janë ende aktive dhe po përhapen në të gjithë vendin.

Kampi presupozohej të ishte një vend i sigurt për të strehuarit nga lufta.

Mes palestinezëve të vrarë, sulmi vrau edhe shefin e shtabit të Hamasit për Bregun Perëndimor, si dhe një zyrtar tjetër të lartë të Hamasit, tha ushtria.