Lajme nga Bota

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me kuptime të fshehura

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Shtëpitë mbretërore mbajnë një sasi të çmendur bagazhesh kulturore. Kështu që nuk është çudi t’i shohësh ata duke bërë homazhe për brezat e mëparshëm apo edhe traditat shekullore përmes rrobave dhe aksesorëve të tyre. Për fat të mirë, ata kanë fonde për të mbështetur zgjedhjet e tyre të modës, kështu që e bëjnë këtë me stil.

Përmes këtyre fotove ju do të gjeni kuptimin që qëndron pas disa zgjedhjeve të veshjeve dhe aksesorëve mbretëror.

1. Veshjet e dukeshës Kate për të prezantuar foshnjat e saj

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Catherine, Dukesha e Kembrixhit, ose thjesht Kate, veshi një fustan të thjeshtë blu me pika kur prezantoi Princin George të porsalindur në korrik të 2013-ës. Duke bërë këtë, ajo i bëri një homazh të bukur Princeshës Diana, vjehrrës së saj . Kjo veshje dukej shumë e ngjashme me atë që Diana kishte veshur kur doli nga spitali me Princin Ëilliam 30 vjet më parë.

2. Velloja e martesës së Meghan

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Veshja e dasmës së Meghan Markle përfshinte një vello të bukur prej tyli prej mëndafshi (e cila ishte 5 metra e gjatë!). E zbukuruar me qëndisje përgjatë skajeve. Meghan dëshironte që të 53 vendet e Komonuelthit të ishin pjesë e rrugëtimit të saj gjatë gjithë ceremonisë së dasmës. Pra, velloja e saj u krijua për të shfaqur florën specifike të secilit vend të Komonuelthit: për shembull, zambaku i ujit blu qëndronte për Sri Lanka dhe daffodil për Uellsin.

3. Diadema rubin e Princeshës Mary të Danimarkës

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Princesha daneze Mary shpesh mban një diademë prej rubini dhe diamanti kur merr pjesë në ngjarje të mëdha. Kjo bizhuteri ka një histori të gjatë dhe emocionuese: ajo u vesh për herë të parë nga Désirée Clary, një grua që, në një moment, ishte e fejuar me vetë Napoleon Bonapartin. Diademi bëri shumë kalime nëpër disa vende dhe familje, përfundimisht përfundoi në Danimarkë.

Është një simbol i një tradite të gjatë që bashkon brezat e mbretërve evropianë.

4. Fustani i dasmës me shpinë të hapur i Princeshës Eugenie

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Si fëmijë, Princesha Eugenie kishte nevojë për një operacion të vështirë për skoliozën, e cila i la një shenjë të gjatë në shtyllën kurrizore. Shenja u bë pjesë e rëndësishme e identitetit të saj, kështu që vendosi ta mos e fshehë atë as në dasmën e saj. Ajo me qëllim kërkoi që veshja e saj të kishte një kurriz të hapur për të zbuluar shenjën e saj, duke treguar se bukuria e vërtetë nuk mund të njolloset nga këto gjëra.

5. Veshja e homazheve të Kate

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Shpesh, kur mbretërit mbretërojnë nëpër botë, ata i japin haraç vendit që vizitojnë duke veshur diçka që përmban simbole ose ngjyra kombëtare. Në vitin 2017, në turneun e saj në Gjermani, Kate veshi një fustan të zbukuruar me shqiponja, të cilat janë zogjtë kombëtarë të Gjermanisë. Veshja u krijua gjithashtu nga një stilist gjerman.

6. Fustani i dasmës së Mbretëreshës Elizabeth

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Mbretëresha Elizabeth u martua në vitin 1947, dhe fustani i saj i mëndafshit kishte një qëndisje të pasur me lule pranverore, së bashku me perlat dhe kristalet. Është krijuar për të dërguar një mesazh shprese për një të ardhme të ndritur. Veshja u frymëzua gjithashtu nga piktura Alegoria e Pranverës nga Sandro Botticelli, nga 1482, e cila ka të ngjarë të jetë krijuar për një martesë.

7. Diadema e Princeshës Diana

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Familja e Princeshës Diana posedonte një koleksion mbresëlënës bizhuterish që kur Spencers erdhën nga një prejardhje aristokratike që mund të gjurmohet që nga periudha e Tudor. Kjo u ilustrua nga fakti se në ditën e dasmës së saj në 1981, Diana kishte veshur diademën e trashëgimisë së familjes së saj.

Fillimisht, ajo i përkiste gjyshes së Dianës dhe përfundoi diku në vitet '30. Të dy motrat e Dianës e veshën atë në dasmat e tyre, duke e bërë traditë këtë trashëgimi familjare.

8. Veshja e dasmës dhe kurora e luleve të Sarah Ferguson

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Veshja e mëndafshit e Fergie ishte e ngarkuar me simbolikë. Shkronja S për "Sarën" ishte zbardhur në të gjithë trupin, së bashku me bletët dhe gjemba, që përfaqësonte Stema e saj.

Para se të nënshkruante certifikatën e saj të martesës, Sarah mbante një kurorë me lule në kokën e saj. Por sapo u kryen formalitetet, ajo e hoqi atë dhe zbuloi një diadem të mrekullueshëm, të dhuruar nga vetë Mbretëresha. Heqja ceremoniale e luleve simbolizoi hyrjen zyrtare të Sarës në familjen mbretërore.

9. Shiriti i kokës i Dianës

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Diana ishte e famshme për karakterin e saj rebele dhe origjinalite. Në përputhje me këtë, ajo mbante një shirit diamanti dhe smeraldi, të huazuar nga Mbretëresha. Ndoshta jo ajo që Mbretëresha kishte në mendje, por tregonte pavarësinë e Dianës dhe sensin individual të stilit të saj.

10. Varësja me diamant e Meghan

Rastet kur anëtarë të familjeve mbretërore mbanin veshje me

Gjatë vizitës së saj në Zelandën e Re në 2018, Meghan Markle kishte veshur një varëse spirale intriguese. Xhevahiri u frymëzua nga arti tradicional i Ta Moko, një formë e lashtë e tatuazheve praktikuar nga njerëzit Maori. Ishte për trashëgiminë kulturore të Zelandës së Re, krijuar nga një argjendar lokal.

*Artikulli i marrë nga Bright Side. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.