Lajme nga Bota

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm të George Floyd

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm

Reagimet pas vrasjes së afro-amerkanit George Floyd nga një polic në Minneapolis të Amerikës kanë qenë të shumta. Për ngjarjen tronditëse ka reaguar edhe këngëtarja me origjinë shqiptare Rita Ora e cila ka postuar në Instagram një quote të Martin Luther King dhe një cover të revistës Time: Dhe vjen një kohë kur heshtja është tradhti!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

There comes a time when silence is betrayal - Martin Luther King, Jr. RIP #georgefloyd ❤️

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

Me datë 26 maj, një telefonatë drejt policisë ku thuhej se një burrë po përdore një kartmonedhë 20 dollarëshe false, bëri që ata të shkonin tek George Floyd i cili ndodhej brenda në makinë. I paarmatosur nuk ka bërë asnjë rezistencë dhe ka dalë nga makina, por policia pretendoi se ai bëri rezistencë. Videoja që u publikua në mediat amerikane dhe rrjete sociale dëshmuan të kundërtën. 46 vjeçarit i vendosën gjurin në qafë e shtrinë përtokë dhe për pasojë ai ndërroi jetë.

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm

Vrasja e tij për shkaqe racizmi që nuk ndodh rrallë në SHBA, ka nxitur protesta të dhunshme me zjarr në rrugët amerikane. Protesta pritet të bëhet akoma më e madhe në ditët në vijim.

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm

Oficeri i policisë Derek Chauvin, është arrestuar dhe pritet të jepet dënimi për vrasje të shkallës së tretë.

Rita Ora nuk mund të heshtë për vrasjen për racizëm