Lajme nga Bota

Rriten tensionet, Greqia ngre gardh 5 metra në kufi me Turqinë

Rriten tensionet, Greqia ngre gardh 5 metra në kufi me Turqinë

Greqia ka ngritur një gardh metalik, të pakalueshëm në kufi me Turqinë. Kjo ka ardhur si pasojë e acarimit të konfliktit mes tyre. 

Kryeministri grek e konsideroi këtë si një masë sigurie për të shmangur konfliktin e metëjshëm deri në përfundim të projektit në prill të 2021-shit.

Gardhi i ri është 5 metra i gjatë. 

Greqia dhe Turqia janë prej kohësh në mes të një zjarri për burimet natyrore në Detin Egje.