Lajme nga Bota

Rriten tensionet: Turqia paralajmëron stërvitje me zjarr të vërtetë në Egje

Rriten tensionet: Turqia paralajmëron stërvitje me zjarr të

Përmes një njoftimi të publikuar nga Qendra Hidrografike e Antalias, Turqia njofton anijet që do të kalojnë në zonën e Rodos dhe Kastelorizo që të bëjnë kujdes pasi deri më datë 29 shtator aty do të kryhen stërvitje me zjarr të vërtetë.

Kjo rrit tensionet mes Greqisë dhe Turqisë.

Ky vendim ka ardhur pas ndërhyrjes së BE-së dhe NATO-s për uljen e tensioneve mes dy vendeve.

Greqia dhe Turqia janë nënjë konflikt për shkak të burimeve natyrore nën Detin Egje.