Lajme nga Bota

Rusia kërcënon Finlandën: Nëse i bashkoheni NATO-s, do hakmerremi

Rusia kërcënon Finlandën: Nëse i bashkoheni NATO-s, do

Ministria e Jashtme ruse ka kërcënuar hapur Finlandën se do të hakmerret nëse vendi i bashkohet Natos.

“Deklarata e presidentit finlandez S. Niinistö dhe kryeministrit finlandez S. Marin, të cilët folën sot në favor të anëtarësimit të Finlandës në NATO, është një ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit. Helsinki duhet të jetë i vetëdijshëm për përgjegjësinë dhe pasojat e një lëvizjeje të tillë. Anëtarësimi i mundshëm i Finlandës në NATO do të shkaktonte dëme serioze në marrëdhëniet dypalëshe ruso-finlandeze, të cilat po ruajnë stabilitetin dhe sigurinë në rajonin e Evropës Veriore. Rusia do të detyrohet të ndërmarrë hapa hakmarrës, si të natyrës ushtarako-teknike ashtu edhe të natyrës tjetër, në mënyrë që të ndalojë kërcënimet ndaj sigurisë së saj kombëtare që dalin në këtë drejtim. Aderimi në NATO do të jetë gjithashtu një shkelje e drejtpërdrejtë e detyrimeve ligjore ndërkombëtare të Finlandës, kryesisht Traktati i Paqes i Parisit i vitit 1947 dhe Traktati i 1992 midis Rusisë dhe Finlandës mbi bazat e marrëdhënieve”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë.

Më herët Zëdhenësi i Kremlinit Dimitri Peskov deklaroi se anëtarësimi i Finlandës në Aleancën ushtarake përbën kërcënim për Rusinë.