Lajme nga Bota

Rusia përhap lajmin: Vaksina e Oxfordit kundër Covid-19 do ti kthej njerëzit në majmunë

Rusia përhap lajmin: Vaksina e Oxfordit kundër Covid-19 do ti kthej

Ndërsa bota po përpiqet të luftojë koronavirusin e ri, autoritetet po paralajmërojnë gjithashtu njerëzit kundër lajmeve të rreme dhe keqinformimit.

Një fushatë shpifjesh ka filluar në Rusi për të diskredituar vaksinën e koronavirusit të zhvilluar nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit.

Kjo fushatë synon të përhapë frikë në lidhje me vaksinën që sipas rusëve do t'i kthejë njerëzit në majmunë sepse përdor një virus të shimpanzesë.

Rusia përhap lajmin: Vaksina e Oxfordit kundër Covid-19 do ti kthej

Ndërkohë në rrejtet sociale po qarkullojnë imazhe dhe video që sugjerojnë se çdo vaksinë e bërë në Mbretërinë e Bashkuar do të ishte e rrezikshme.

Disa u shfaqën në programin televiziv rus Vesti Neës, që thuhet se është ekuivalenti i vendit i Newsnight të BBC.

Një imazh tregon një shimpanze në një shtresë laboratori nga gjigandi farmaceutik AstraZeneca e cila po prodhon vaksinën.

Fushata ka potencialin të dëmtojë programin e Oksfordit duke u bërë thirrje fanatikëve anti-vaksinë.

Ai synon të godasë shitjet në vendet ku Rusia dëshiron të shesë Sputnik V.

Natën e kaluar, shefi ekzekutiv i AstraZeneca Pascal Soriot dënoi përpjekjet për të minuar punën e tyre.

Profesori Pollard, i cili është profesor i Infeksionit dhe Imunitetit Pediatrik në Universitetin e Oksfordit, tha për programin e sotëm të BBC Radio Four: 'Vaksina që kemi është shumë e ngjashme me një numër vaksinash të tjera, përfshirë vaksinën ruse, të gjitha përdorin virusin e ftohtë të zakonshëm nga njerëzit ose shimpanzetë.

Ndërkohë, Doktor Hilary Jones i tha Good Morning Britania se përpjekjet për dezinformim ishin "krejtësisht qesharake dhe të turpshme".

*Daily Mail