Lajme nga Bota

Video/ Salman Rushdie u qëllua me thikë në qafë! Policia e New York nuk jep të dhëna për gjendjen shëndetësore të tij

Video/ Salman Rushdie u qëllua me thikë në qafë! Policia e

Salman Rushdie u qëllua me thikë në qafë teksa po mbante një fjalim për një event letrar, raportojnë mediat e huaja. Një burrë u ngjit në skenë teksa shkrimtari po fliste dhe e ka qëlluar me grusht dhe më pas me thikë, tregojnë dëshmitarët. Sulmuesi është arrestuar menjëherë pas sulmit. Rushdie u transportua me helikopter në një spital lokal,por gjendja e tij nuk dihet, njoftoi policia në New York.

Video/ Salman Rushdie u qëllua me thikë në qafë! Policia e

Romancieri 75-vjeçar, djali i një biznesmeni të suksesshëm mysliman në Indi, u arsimua në Angli, fillimisht në Shkollën e Rugbit dhe më vonë në Universitetin e Kembrixhit, ku mori një diplomë master në histori.


Pas kolegjit, ai filloi të punonte si autor reklamash në Londër, përpara se të publikonte romanin e tij të parë, "Grimus" në 1975.

Trajtimi i Rushdie ndaj subjekteve delikate politike dhe fetare e ktheu atë në një figurë të diskutueshme. Por është botimi i romanit të tij të katërt "Vargjet Satanike" në 1988 që e ka përndjekur pas për shumë dekada.

Disa muslimanë e panë librin si blasfemi dhe ai shkaktoi demonstrata publike. Në vitin 1989, lideri i ndjerë iranian Ayatollah Ruhollah Khomeini e quajti Rushdie një blasfemues dhe tha se "Vargjet Satanike" ishin një fyerje ndaj Islamit dhe Profetit Muhamed dhe nxori një dekret fetar, ose fetva, duke bërë thirrje për vdekjen e tij.

Si rezultat, shkrimtari i lindur në Mumbai kaloi një dekadë nën mbrojtjen britanike përpara se qeveria iraniane të njoftonte se nuk do të kërkonte më të zbatonte fetvanë në 1998.