Lajme nga Bota

SHBA bën falas testet Covid pas daljes së mutacionit Omicron

SHBA bën falas testet Covid pas daljes së mutacionit Omicron

Amerikanët së shpejti do të kenë akses në testet falas të Covid.

Njoftimin e ka bërë Shtëpia e Bardhë pas frikës së variantit të ri të Omicron. Rastet e variantit, të quajtur Omicron, janë shfaqur tashmë në Kaliforni, Minesota, Kolorado dhe Nju Jork.

Vende të tjera tashmë i kanë bërë testet falas. Për shembull, qytetarët britanikë mund të porosisin pako me teste të shpejta nga shtëpia e tyre pa pagesë nga një faqe interneti e qeverisë .

Megjithëse amerikanët kanë qenë në gjendje të marrin teste falas për Covid nga mjekët e tyre dhe në spitale, atyre u është dashur të paguajnë për testet në shtëpi, të cilat zakonisht shkojnë nga rreth 15 deri në 40 dollarë.

Ekspertët e shëndetësisë shprehën optimizëm për politikën e re.

″Është një hap drejt bërjes së këtyre testeve më të disponueshme për individët, por mund të ketë ende pengesa,” tha Lindsey Dawson , një drejtor i asociuar në Fondacionin Kaiser Family.

Është e paqartë saktësisht se kur do të fillojë mbulimi i ri dhe testet e mëparshme që keni blerë ka të ngjarë të mos kenë

Kush ka të drejtë të marrë teste falas?

Shtëpia e Bardhë ka thënë se 150 milionë amerikanët që kanë sigurim shëndetësor privat do të kenë të drejtë për rimbursim të plotë pasi të blejnë në një test Covid në shtëpi

Tiranapost.al