Lajme nga Bota

SHBA ndalon sanksionimin e Abramovich

SHBA ndalon sanksionimin e Abramovich

SHBA-ja ka ndaluar sanksionimin e Roman Abramovich pasi presidenti i Ukrainës tha se oligarku rus mund të ishte një ndërmjetës i rëndësishëm në bisedimet e paqes Ukrainë-Rusi, raportoi Wall Street Journal .

Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë vendosur sanksione ndaj Abramovich, me BE që pretendon se 'qasja e tij e privilegjuar' ndaj Putinit e ka ndihmuar atë të ruajë pasurinë e tij të konsiderueshme.

Abramovich, i cili zotëron klubin e futbollit Chelsea, nuk është përmendur në listën e sanksioneve të SHBA-së.

Tiranapost.al