Lajme nga Bota

SHBA po trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani

SHBA po trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani

SHBA po trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani dhe vende të tjera për përdorimin e pajisjeve ushtarake, sipas zëdhënësit të Pentagonit, John Kirby.

“Ushtria ukrainase po trajnohet në disa lokacione jashtë Ukrainës, përfshirë Gjermaninë”, tha Kirby, duke vënë në dukje se Uashingtoni ishte në kontakt me qeverinë në Berlin për programin.

Trajnimi përfshin sisteme armatimesh që Kievi po merr nga aleatët perëndimorë për ta mbështetur atë në luftën kundër Rusisë.

Tiranapost.al