Lajme nga Bota

SHBA shpall linë e majmunëve emergjencë shëndetësore! Më shumë se 6 mijë raste të konfirmuar në mbarë vendin

SHBA shpall linë e majmunëve emergjencë shëndetësore!

SHBA shpalli linë e majmunëve një emergjencë të shëndetit publik të enjten pasi rastet arritën në 6,600 në mbarë vendin.

Vendimi nga administrate Biden vjen pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli linë e majmunëve një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar muajin e kaluar, një përcaktim i rezervuar për shpërthimet më serioze të sëmundjeve globale.?

Disa qytete dhe shtete, duke përfshirë qytetin e Nju Jorkut, San Francisko-n, Kaliforninë, Illinois dhe Nju Jork, e kanë shpallur tashmë linë e majmunëve një emergjencë, duke caktuar fonde dhe burime për përgjigjen ndaj shpërthimit.

Tiranapost.al