Lajme nga Bota

Shifra alarmante të infektimeve të reja me COVID në Francë! 332 të vdekur në 24 orë

Shifra alarmante të infektimeve të reja me COVID në Francë!

Një ditë pasi Presidenti francez Emmanuel Macron shpalli rikthimin e vendit të tij në një “lockdown” të plotë, Franca ka përjetuar 24-orëshin më të errët të infektimeve dhe vdekjeve në më shumë se gjashtë muaj.

Vetëm ditën e sotme janë shtruar në spital për shkak të infektimit nga koronavirusi, 5254 qytetarë francezë, ndërkohë që Ministria e Shëndetësisë lajmëroi se 46.677 raste të reja pozitive u regjistruan në këto 24 orë. Shifra më alarmante është ajo e vdekjeve, ku janë regjistruar 332 vdekje në 24 orët e fundit, një shifër kjo që nuk regjistrohej që prej vitit .

Shifrat alarmante të ditës së sotme duket që i kanë dhënë të drejtë Macron që u shpreh se në rast se nuk ka rikthim në një lockdown, pasojat mund të jenë katastrofike.

Tiranapost.al