Lajme nga Bota

Shkencëtarja e OBSH-së/ Jo panik për variantin Omicron

Shkencëtarja e OBSH-së/ Jo panik për variantin Omicron

Shkencëtarja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Soumya Swaminatha, u bën thirrje njerëzve që të mos panikosen për shfaqjen e variantit të koronavirusit Omicron dhe shprehet se është shumë herët për të thënë nëse vaksinat do të duhet të ripunohen.

Në një intervistë për Reutres, Swaminathan tha se ishte e pamundur të parashikohej nëse Omicron do të bëhet varianti dominues.

Shkencëtarja tha se Omicron "ishte shumë i transmetueshëm" dhe citoi të dhëna nga Afrika e Jugut që tregonin se numri i rasteve dyfishohej çdo ditë.

"Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo ??panik, sepse jemi në një situatë të ndryshme nga një vit më parë," tha ajo.

"Delta përbën 99% të infeksioneve në mbarë botën. Ky variant do të duhej të ishte më i transmetueshëm për të dalë jashtë konkurrencës dhe do të bëhej dominues në mbarë botën. Është e mundur, por nuk mund të parashikojmë."

Mbetet shumë i panjohur varianti Omicron, i cili është zbuluar në shumë vende, ndërsa pjesë të Evropës përballen me një valë infeksionesh të variantit më të njohur Delta.

"Ne duhet të presim, le të shpresojmë se është më i butë ... por është shumë herët për të konkluduar për variantin në tërësi," tha Swaminathan.

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Mike Ryan, tha se nuk kishte prova për të mbështetur një ndryshim në vaksina për t'i përshtatur ato sipas Omicron.

"Tani për tani, ne kemi vaksina shumë efektive që po funksionojnë. Ne duhet të përqendrohemi që ato të shpërndahen në mënyrë më të barabartë. Ne duhet të fokusohemi në vaksinimin e njerëzve më të rrezikuar," tha Ryan në një deklaratë në mediat sociale.

Tiranapost.al