Lajme nga Bota

Shtatë persona qëllohen për vdekje në Jeruzalem teksa luteshin

Shtatë persona qëllohen për vdekje në Jeruzalem teksa

Shtatë persona janë qëlluar për vdekje në një sinagogë në Jeruzalemin Lindor. Të paktën tre persona të tjerë u plagosën.

Incidenti ndodhi në lagjen Neve Yaakov të qytetit rreth orës 20:15 me orën lokale (18:15 GMT).

Policia e përshkroi sulmuesin si një "terrorist" dhe tha se ai ishte "neutralizuar".

Mediat lokale e identifikuan atë si një palestinez nga Jeruzalemi Lindor.

Duke folur në vendngjarje, komisioneri i policisë izraelite Kobi Shabtai e quajti atë "një nga sulmet më të këqija që kemi hasur në vitet e fundit".

Adhuruesit izraelitë ishin mbledhur për lutje në fillim të Shabatit hebre në një sinagogë në vendbanimin hebre kur personi i armatosur hapi zjarr. Policia thotë se më pas oficerët e kanë qëlluar për vdekje.