Lajme nga Bota

Si do ta kujtojë historia Donald Trump

Si do ta kujtojë historia Donald Trump

Mesditën e së Mërkurës, mandati i Presidentit Donald Trump do të përfundojë. BBC shkruan sa kanë qenë një tornado katër vitet e tij në pushtet, ndërkohë që ngre pyetjen: Cila mund të jetë trashëgimia e një presidenti të tillë në histori?

"Ka shumë për të marrë në konsideratë", vijon më tej BBC dhe i ka kërkuar ekspertëve disa përgjigje.

Matthew Continetti anëtar i Institutit Amerikan të Ndërmarrjeve, i përqëndruar në zhvillimin e Partisë Republikane dhe lëvizjes konservatore Amerikane.

Cila është trashëgimia kryesore e Trump?

Donald Trump do të mbahet mend si presidenti i parë që do të fajësohet dy herë. Ai ushqeu mitin se zgjedhjet u vodhën, thirri mbështetësit e tij në Uashington për të protestuar kundër çertifikimit të votës së Kolegjit Zgjedhor, u tha atyre se vetëm me forcë mund të merrnin vendin e tyre dhe qëndroi pranë ndërsa sulmonin Capitolin e SHBA-së dhe ndërhyu në funksionimin e qeverisë kushtetuese. Kur historianët të shkruajnë për presidencën e tij, ata do ta bëjnë këtë përmes lenteve të trazirave. Ata do të përqendrohen në marrëdhënien e torturuar të Trump me të djathtën, trajtimin e tij mizor të protestës vdekjeprurëse të Charlottesville në 2017-ën, rritjen e ekstremizmit të dhunshëm të krahut të djathtë gjatë mandatit të tij në detyrë dhe përhapjen virale të teorive keqbërëse të konspiracionit që ai inkurajoi.

Çfarë tjetër ju bie në sy?

Nëse Donald Trump do të kishte ndjekur shembullin e paraardhësve të tij dhe të kishte pranuar pushtetin me mirësi dhe paqe, ai do të ishte kujtuar si një udhëheqës populist përçarës por pasues. Një president i cili, para pandemisë, kryesoi një bum ekonomik, ri-orientoi mendimin e Amerikës për Kinën, largoi udhëheqësit terroristë nga fusha e betejës, riorganizoi programin hapësinor, siguroi një shumicë origjinale (konservatore) në Gjykatën e Lartë të SHBA dhe autorizoi Operacionin Ëarp Speed ??për të prodhuar një vaksinë Covid-19 në një kohë rekord.

Laura Belmonte është një profesore historie dhe dekane e Kolegjit të Arteve Liberale dhe Shkencave Humane të Virginia Tech. Ajo është specialiste e marrëdhënieve me jashtë dhe autore e librave mbi diplomacinë kulturore.

Cila është trashëgimia kryesore e Trump?

Përpjekja e tij për të dorëzuar udhëheqjen globale dhe për ta zëvendësuar atë me një mentalitet më të brendshëm. Nuk mendoj se ia doli me sukses, por pyetja është se sa i thellë ka qenë dëmtimi i reputacionit ndërkombëtar të Amerikës dhe kjo mbetet për tu parë. Momenti kur gjeta rënien ishte konferenca për shtyp që ai kishte me Vladimir Putin në 2018 në Helsinki, ku ai mori anën e Putinit për inteligjencën amerikane në lidhje me ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Nuk mund të mendoj për një episod tjetër të një presidenti që mbështet anën e tij të plotë me një kundërshtar të shoqërisë jo-demokratike. Është gjithashtu shumë emblematik sulmi ndaj institucioneve multilaterale dhe traktateve dhe kornizave që Trump ka bërë, si tërheqja nga marrëveshja e klimës në Paris.

Çfarë tjetër ju bie në sy?

Duartrokitja e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidentit brazilian Jair Bolsonaro nga Trump dhe takimi me Kim Jong Un në Korenë e Veriut, duke u kthyer për të rreshtuar SHBA-në me regjimet që janë antiteza e vlerave që SHBA thotë se dëshiron të promovojë. Kjo është diçka që unë mendoj se ishte me të vërtetë mjaft e veçantë. Një aspekt tjetër është nxjerrja e Shteteve të Bashkuara nga çdo rol vërtet pohues në promovimin e të drejtave të njeriut në të gjithë botën dhe ndryshimi i përmbajtjes së raporteve vjetore të të drejtave të njeriut nga Departamenti i Shtetit dhe duke mos përfshirë shumë tema, si barazia LGBT, për shembull.

Kathryn Brownell është profesore historie në Universitetin Purdue, e përqëndruar në marrëdhëniet mes medias, politikës dhe kulturës popullore, me një theks në presidencën amerikane.

Cila është trashëgimia kryesore e Trump?

Donald Trump dhe krijuesit e tij në Partinë Republikane dhe media konservatore, e kanë vënë në provë demokracinë amerikane në një mënyrë të paparë. Si një historiane që studion kryqëzimin e medias dhe presidencës, mund të them se është vërtet goditëse mënyra se si ai ka bindur miliona njerëz se versioni i tij i trilluar i ngjarjeve është i vërtetë.

'Tre të katërtat e votuesve të Trump besojnë se ai fitoi'. Ajo që ndodhi më 6 janar në Capitolin e SHBA-së është një kulm i mbi katër viteve gjatë të cilave Presidenti Trump përparoi në mënyrë aktive dezinformimin. Ashtu si Ëatergate dhe hetimi i fajësimit dominuan interpretimet historike të trashëgimisë së Richard Nixon për dekada, unë mendoj se ky moment i veçantë pas zgjedhjeve do të jetë në ballë të vlerësimeve historike të presidencës së tij.

Çfarë tjetër bie në sy?

Prezantimi i parë i nocionit të "fakteve alternative" nga Kellyanne Conëay vetëm disa ditë në administratën e Trump kur diskutonte për madhësinë e turmave përuruese mes Trump dhe Barack Obama. Presidentët në të gjithë Shekullin 20 kanë përdorur gjithnjë e më shumë masa të sofistikuara për të nxitur interpretimin e politikave dhe ngjarjeve në mënyra të favorshme dhe për të kontrolluar rrëfimin mediatik të administratave të tyre. Por pohimi se administrata kishte të drejtë në faktet e saj alternative shkoi përtej, duke paralajmëruar përfundimisht mënyrat në të cilat administrata Trump do të qeveriste me dezinformacione.

Trump shfrytëzoi fuqinë e mediave sociale dhe mjegulloi kufijtë midis argëtimit dhe politikës në mënyra që e lejuan atë të anashkalonte kritikët dhe të lidhej drejtpërdrejt me mbështetësit e tij në një mënyrë të pa filtruar.

Franklin Roosevelt, John F Kennedy dhe Ronald Reagan gjithashtu përdorën media të reja dhe një stil të famshëm për t'u lidhur direkt me njerëzit në mënyrë të pa filtruar, duke transformuar përfundimisht pritjet dhe operacionet e presidencës që i hapën rrugën Trump.

Mary Frances Berry profesoreshë e historisë amerikane dhe mendimit shoqëror në Universitetin e Pensilvanisë. Nga 1980 deri në 2004-ën, ajo ishte anëtare e Komisionit Amerikan për të Drejtat Civile.

Cila është trashëgimia kryesore e Trump?

Në atë që bëri me gjyqtarët, Trump ka bërë një ndryshim afatgjatë në mënyrën se si politikat do të qëndrojnë deri në testet ligjore dhe si janë në gjendje të zbatohen, pa marrë parasysh se çfarë propozon ndonjë president ose administratë e veçantë . Gjykatat kontrollohen nga të emëruarit republikanë. Ndonjëherë gjykatësit na befasojnë, por për pjesën më të madhe, provat historike janë se ata bëjnë shumë atë që politika dhe prejardhja e tyre thonë se do të bëjnë.

Cila është trashëgimia kryesore e Trump?

Kontestimi i një fitore shumë të qartë kushtetuese dhe numerike nga Joe Biden. Ne kemi pasur shumë tranzicione vërtet të pakëndshme. Herbert Hoover ishte tepër i pakënaqur në lidhje me humbjen e tij, por ai prapë hipi në atë makinë poshtë Avenue të Pensilvanisë në inaugurim. Ai nuk foli gjatë gjithë kohës me Franklin Roosevelt, por përsëri kishte një transferim paqësor të pushtetit. Trump është një manifestim i forcave politike që kanë qenë në lëvizje për një gjysmë shekulli ose më shumë. Një kulm i asaj që po ndodhte jo vetëm në partinë Republikane, por edhe në Partinë Demokratike dhe më gjerë në politikën Amerikane, një lloj zhgënjimi me qeverinë dhe institucionet.

Çfarë tjetër ju bie në sy?

Trump është i jashtëzakonshëm në shumë mënyra, por një nga gjërat që e bën atë të dallojë është se ai është një nga presidentët e rrallë që u zgjodh pa mbajtur më parë ndonjë post si i zgjedhur.

Trump mund të zhduket, por ekziston ky zhgënjim i madh me krijimin, i përcaktuar gjerësisht. Kur ndiheni të pafuqishëm, votoni për dikë që premton të bëjë gjithçka ndryshe dhe Trump me të vërtetë e bëri atë. Një presidencë bëhet gjithashtu nga njerëzit që emëron presidenti dhe një pjesë e madhe e duarve republikanë me përvojë nuk u ftuan të bashkohen me administratën në raundin e parë. Me kalimin e kohës, administrata e tij është zvogëluar në një grup besnikësh të cilët me të vërtetë nuk janë shumë me përvojë dhe janë ideologjikisht të interesuar për qeverisjen e mençur të burokracisë. Ajo që ka ndodhur brenda zorrëve të burokracisë do të jetë një parullë e ngadaltë për t'u rindërtuar.

Artikulli i marrë nga BBC, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.