Lajme nga Bota

Skuqen rrugët në Australi! Miliona gaforre nisen nga “Ishulli I Krishtlindjeve” për në oqean

Skuqen rrugët në Australi! Miliona gaforre nisen nga “Ishulli I

Miliona gaforre të kuqe flakë kanë filluar të dalin nga xhunglat e ishullit të Krishtlindjeve, në brigjet e Australisë Perëndimore, ndërsa marshojnë drejt oqeanit.

Videot dhe fotot kanë kapur gaforret e kuqe të ishullit të Krishtlindjeve duke u grumbulluar nëpër ura, nëpër rrugë dhe madje duke i shpëtuar vapës duke pushuar në hyrjet e blloqeve të zyrave.

Ka kaq shumë gaforre, sa stafi i Parkut Kombëtar të Ishullit të Krishtlindjeve duhet t'i fshijë herë pas here nga rrugët, në mënyrë që të mos shtypen nga makinat.

Të dielën, banorët e vendbanimit Drumsite nuk ishin në gjendje të largoheshin nga lagjja e tyre për shkak të një numri masiv gaforresh që kalonin rrugët.

Ndonëse një pamje spektakolare, nuk është një e re për banorët.

Menaxheri iParkut Kombëtar të Ishullit të Krishtlindjeve Bianca Priest tha se kjo ngjarje spektakolare natyrore zhvillohet në ishullin e Krishtlindjeve çdo vit.

"Naturalisti me famë botërore Sir David Attenborough e përshkroi migrimin e gaforreve të kuqe si ‘si një perde e madhe e kuqe flakë që lëviz poshtë shkëmbinjve dhe shkëmbinjve drejt detit’ dhe e konsideroi filmimin e spektaklit si një nga 10 momentet e tij më të mëdha televizive. Gjatë viteve vizitorët kanë udhëtuar nga çdo cep i botës për të dëshmuar këtë fenomen të kafshëve të egra", tha ajo.

Tiranapost.al