Lajme nga Bota

Studim i ri mbi Ozempic: Ndihmon njerëzit të mbajnë peshën e ulët deri në 4 vjet dhe redukton sëmundjet e zemrës

Studim i ri mbi Ozempic: Ndihmon njerëzit të mbajnë peshën e

Ilaçi për humbje peshe semaglutide - i njohur zakonisht si Ozempic dhe Wegovy - reduktoi semundjet kardiovaskulare pavarësisht nga humbja e peshës, sipas një studimi të ri.

Gjithashtu i ndihmoi njerëzit të mbanin peshën e tyre të ulët për të paktën katër vjet.

Kjo është sipas dy analizave të reja të një prove të madhe të paraqitur në Kongresin Evropian për Obezitetin në Venecia.

Semaglutide është përbërësi kryesor aktiv në ilaçet popullore për humbje peshe Ozempic dhe Wegovy. Ai imiton hormonin GLP-1 i cili mund të sinjalizojë se trupi juaj është plot.

Studimi përfshinte më shumë se 17,600 të rritur nga 41 vende midis tetorit 2018 dhe marsit 2021 me sëmundje kardiovaskulare para-ekzistuese dhe që ishin mbipeshë ose obezë.

Ai u financua nga Novo Nordisk, kompania farmaceutike daneze që qëndron pas ilaçit.