Lajme nga Bota

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Ishte paralajmëruar që ditën e diel se në Alabama do të kishte një stuhi tropikale. Pak orë më parë, stuhia “Claudette” ka goditur Alabamën duke marrë 12 jetë. Tetë fëmijë e humbën jetën si pasojë e një aksidenti që përfshiu 15 makina. Shkak për përplasjen u bë stuhia me erëra të forta dhe shi të dendur. Një tjetër fëmijë bashkë me nënën e tij e humbën jetën teksa një pemë ra mbi shtëpinë e tyre.

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Stuhia Claudette merr 12 jetë në Alabama, mes tyre 9 fëmijë

Shumë të tjera kanë pësuar lëndime. Disa shtëpi janë përmbytur dhe të tjera janë shkatërruar plotësisht.

*Artikulli i The Guardian u përshtat në shqip nga Tiranapost.al