Lajme nga Bota

Stuhia diellore godet Tokën. A do të ketë pasoja?

Stuhia diellore godet Tokën. A do të ketë pasoja?

Një stuhi gjeomagnetike e shkaktuar nga një shpërthim i energjisë diellore goditi Tokën të hënën, duke bërë që “Dritat Veriore”, ose aurora borealis, të ndriçojnë qiellin në gjerësi më të ulëta se zakonisht.

Njerëzit do të jenë në gjendje të shohin pamjet verbuese, me aurora të dukshme, në Skoci, në veri të Anglisë, Nju Jork dhe Uashington, sipas autoriteteve të Shteteve të Bashkuara .

Efektet pritet të vazhdojnë të martën dhe të mërkurën, sipas Met Office të Britanisë së Madhe, e cila tha se mund të ketë një "periudhë mjaft aktive të aktivitetit gjeomagnetik".

Stuhia diellore godet Tokën. A do të ketë pasoja?

Stuhitë gjeomagnetike janë shqetësime të mëdha në fushën magnetike të Tokës të shkaktuara nga ndryshimet në erën diellore dhe strukturën e fushës magnetike ndërplanetare. Kjo stuhi e fundit u shkaktua të shtunën nga një nxjerrje e fortë e masës koronare.

Agjencia amerikane vuri në dukje se ndikimi i stuhisë do të ndihej mbi 55 gradë gjerësi gjeografike dhe ishte e mundur që të ndodhnin luhatje të rrjetit të energjisë.

Stuhia diellore godet Tokën. A do të ketë pasoja?

Moti hapësinor

Moti i tillë hapësinor i shkaktuar nga dielli është i rëndësishëm për t'u kuptuar, sepse, përveç pasojave të rrjetit të energjisë, mund të ndikojë në satelitët, GPS, linjat ajrore, raketat dhe astronautët që punojnë në hapësirë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Met Office tha se do të ishte e mundur për të parë një pamje të aurorave të martën në mbrëmje në pjesën më të madhe të Skocisë dhe një "shans të vogël" më në jug, në Veri të Anglisë dhe Irlandës Veriore. Sidoqoftë, paralajmëroi se moti ka të ngjarë të jetë me re, duke i bërë pamjet e pamundura.

Sipas NASA-s, vrimat koronare janë rajone në Diell ku fusha e saj magnetike është e hapur për hapësirën ndërplanetare, duke dërguar material diellor me shpejtësi të lartë.

Dielli po bëhet më aktiv. Filloi një cikël të ri diellor 11 -vjeçar në 2019, dhe maksimumi diellor i ciklit aktual , kur aktiviteti arrin kulmin, parashikohet të ndodhë në mesin e vitit 2025.

Tiranapost.al