Lajme nga Bota

Stuhia që ka mbërthyer Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe Shqipërinë

Stuhia që ka mbërthyer Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe

Stuhia Filomena ka mbërthyer Spanjën dhe një pjesë e vendit është mbuluar me dëborë, ndërkohë që gjysma e vendit ndodhet në alarm të kuq dhe në gjendje gatishmërie.

Stuhia që ka goditur Spanjën sipas BBC pritet të zhvendoset javën e ardhshme drejt rajonit të Ballkanit. Parashikimi i motit i rrjetit të BBC, bën me dije se stuhia me reshje të shumta shiu dhe dëbore do të përfshijnë kryesisht Shqipërinë dhe Greqinë.

Stuhia që ka mbërthyer Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe

Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore në Spanjë janë ndërprerë dhe ministri i brendshëm Fernando Grande-Marlaska tha se vendi po përballej me "stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit".

Madrid, një nga zonat më të prekura, ka parë deri në 20 cm dëborë.

Katër vdekje janë raportuar deri më tani si rezultat i stuhisë Filomena. Zyrtarët thanë se dy persona u gjetën të ngrirë, njëri në qytetin Zarzalejo, në veri-perëndim të Madridit dhe tjetri në qytetin lindor të Calatayud. Dy persona që udhëtonin në makinë u morën me vete nga përmbytjet pranë qytetit jugor të Malaga.

Stuhia që ka mbërthyer Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe

Aeroporti i qytetit Barajas është mbyllur, së bashku me një numër rrugësh, dhe të gjitha trenat nga dhe nga Madridi janë anuluar.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të ndjekin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës. 

Artikulli i marrë nga BBC, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.