Lajme nga Bota

Surprizohen studiuesit. Mijëra vullnetarë gjermanë gati për të provuar vaksinën ndaj Covid

Surprizohen studiuesit. Mijëra vullnetarë gjermanë gati për

Rreth 4 mijë njerëz janë regjistruar deri tani për të marrë pjesë në testimin e parë të vaksinës ndaj Covid-19, aplikuar nga Spitali Universitar në Tubingen.

Studiuesit janë shprehur të habitur rreth gatishmërisë së lartë të njerëzve dhe kanë treguar se gjithmonë hasin vështirësi për gjetjen e vullnetarëve. Në rastin e Covidit ka ndodhur e kundërta.

Puna për vaksinën ka nisur që në janar dhe testimet e para do të shtrihen përtej Gjermanisë në Belgjikë, Hannover dhe Mynih.

*Burimi dw.com