Lajme nga Bota

Tajlanda dekriminalizon kanabisin

Tajlanda dekriminalizon kanabisin

Tajlanda të enjten u bë vendi i parë në Azi që dekriminalizoi kanabisin për qëllime mjekësore.

Duke folur për CNN në një intervistë, Ministri i Shëndetësisë së Tajlandës, Anutin Charnvirakul tha se ai priste që prodhimi legal i kanabisit të nxiste ekonominë, por paralajmëroi se përdorimi rekreativ i drogës mbetet i paligjshëm.

Kafenetë dhe restorantet mund të shërbejnë gjithashtu ushqim dhe pije të mbushura me kanabis - por vetëm nëse produktet përmbajnë më pak se 0,2% tetrahidrokanabinol (THC) , përbërësi kryesor psikoaktiv i bimës.

Dënime të ashpra mbeten në fuqi sipas Aktit të Shëndetit Publik, duke përfshirë deri në tre muaj burg dhe një gjobë 800 dollarë për pirjen e duhanit të kanabisit në publik.