Lajme nga Bota

Të paktën 2 mijë viktima dhe 10 mijë të zhdukur në Libi pas përmbytjeve katastrofike

Të paktën 2 mijë viktima dhe 10 mijë të zhdukur në

Rreth 2,000 njerëz kanë humbur jetën dhe 10,000 besohet të jenë zhdukut pasi stuhia Daniel shembi dy diga në verilindje të Libisë, duke e dërguar ujin në zonat e banuara.

"Numri i vdekjeve është i madh dhe rreth 10,000 raportohen të zhdukur," tha të martën gjatë një konference për shtyp në Gjenevë, Tamer Ramadan, kreu i delegacionit të Kryqit të Kuq në Libi.

Ekziston frika se përpjekjet për ndihma mund të pengohen nga destabiliteti politik në vend, i cili ka parë një luftë të gjatë për pushtet midis dy administratave rivale - një në lindje dhe një në perëndim.