Lajme nga Bota

Misteri që fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve rusë të lidhur me Gazprom

Misteri që  fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve

Të paktën pesë biznesmenë të shquar rusë thuhet se kanë vdekur nga vetëvrasja që nga fundi i janarit, me tre prej tyre që dyshohet se kanë vrarë anëtarët e familjeve të tyre përpara se të vetëvriteshin.

Katër nga të vdekurit ishin të lidhur me gjigantin energjetik shtetëror rus Gazprom ose një nga filialet e tij.

Një drejtues i lartë në Gazprom u gjet i vdekur në vilën e tij në fshatin Leninsky pranë Leningradit më 30 janar 2022, sipas medias shtetërore ruse RIA Novosti.

RIA raportoi se në vendin e ngjarjes u gjet një shënim vetëvrasjeje dhe se hetuesit po hetonin vdekjen si një vetëvrasje. Transmetuesi kombëtar rus RenTv e ka identifikuar njeriun si Leonid Shulman, kreu i transportit në Gazprom Invest.

Misteri që  fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve

Vetëm një muaj pas kësaj, një tjetër drejtues i lartë i Gazprom u gjet i vdekur në të njëjtin fshat. Alexander Tyulakov u gjet i vdekur në garazhin e tij më 25 shkurt, sipas Novaya Gazeta, një gazetë e pavarur ruse.

Misteri që  fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve

Mikhail Watford, një miliarder rus me origjinë ukrainase, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Surrey, Angli më 28 shkurt.

Policia e Surrey tha për CNN se vdekja është duke u hetuar nga eksperti, i cili tha se një seancë dëgjimore do të mbahet më 29 korrik.

Një tjetër biznesmen rus, Vasily Melnikov, u gjet i vdekur së bashku me familjen e tij në Nizhny Novgorod në fund të marsit, sipas gazetës ruse Kommersant.

Melnikov zotëronte MedStom, një kompani e furnizimeve mjekësore. Sipas Komitetit Hetimor të Rusisë, një burrë 43-vjeçar, gruaja e tij 41 vjeç dhe dy fëmijët e moshës katër dhe 10 vjeç u gjetën të vrarë me thikë më 23 mars.

Dhe në fillim të këtij muaji, dy biznesmenë të tjerë rusë vdiqën në incidente të dukshme vrasje-vetëvrasje.

Vladislav Avayev, ish-zëvendëspresidenti i Gazprombank, u gjet i vdekur me gruan dhe vajzën e tij në apartamentin e tij në Moskë më 18 prill, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Duke cituar një burim në zbatimin e ligjit, Tass pretendoi se autoritetet po hetonin vdekjen e Avayevs si një vrasje-vetëvrasje.

Misteri që  fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve

Igor Volobuev, ish-zëvendëskryeministri i Gazprombank, i cili kohët e fundit është larguar nga Rusia për në Ukrainë, i tha CNN se nuk besonte se Avayev vrau veten.

"Detyra e tij ishte të merrej me banking privat, kjo do të thotë të merrej me klientët VIP. Ai ishte përgjegjës për shuma shumë të mëdha parash. Pra, a vrau veten? Nuk mendoj kështu. Mendoj se dinte diçka dhe se ai paraqiste një lloj rreziku”, tha Volobuev për CNN.

Vetëm një ditë më vonë, më 19 prill, Sergey Protosenya, ish-ekzekutiv në prodhuesin e gazit Novatek, i cili është pjesërisht në pronësi të Gazprom, u gjet i vdekur në veri të Barcelonës. Trupat e gruas dhe vajzës së tij u gjetën aty pranë.

Protesenya, gruaja dhe vajza e tij u gjetën në shtëpinë e tyre në Lloret de Mar, një vendpushim mesdhetar pranë Barcelonës.

Trupat e dy grave, me shenja të dhunës, u gjetën brenda shtëpisë luksoze të familjes dhe trupi i Protosenya u gjet në kopshtin jashtë. Rasti po hetohet si një vrasje e dyfishtë dhe më pas vetëvrasje në një rast dhune në familje.

Misteri që  fshihet pas vetëvrasjes së 5 biznesmenëve

Duke folur për Daily Mail, djali i Protosenya vuri në dyshim versionin e ngjarjeve, duke sugjeruar se babai i tij ishte vrarë.

Ai e donte nënën time dhe veçanërisht Marian, motrën time. Ajo ishte princesha e tij. Ai kurrë nuk mund të bënte asgjë për t'i dëmtuar ata. Nuk e di se çfarë ndodhi atë natë, por e di që babai im nuk i lëndoi ato”, tha Fedor Protosenya, i cili ishte në shtëpinë e familjes në Francë në momentin e incidentit.

Tiranapost.al