Lajme nga Bota

Temperatura - 50 gradë, 4 viktima nga moti i keq në SHBA

Temperatura - 50 gradë, 4 viktima nga moti i keq në SHBA

Të paktën katër persona kanë vdekur si një stuhi dëbore dhe një valë rekord e ulët e ftohtë Arktik goditi disa pjesë të SHBA. Vala e ftohtë parashikohet të zgjasë të paktën deri në mesin e javës.

Temperatura në shtetet amerikane Montana dhe Dakota e Jugut dhe e Veriut do të bjerë deri në 50 gradë nën zero. Shërbimi Kombëtar i Motit tha se temperaturat priten të bien në 30 gradë nën zero në një zonë nga Rockies veriore në veri të Kansas dhe Ioëa, raportoi AP.


Dhjetëra mijëra njerëz në veriperëndim të SHBA-ve kanë mbetur pa energji elektrike dhe një stuhi ka goditur jugun dhe verilindjen e vendit. Në shtetin amerikan të Oregonit, më shumë se 120,000 shtëpi dhe biznese mbetën pa energji për shkak të stuhisë.