Lajme nga Bota

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë ndodhi

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë

Ngjarja ka ndodhur të premten. Pasi protestuesit u mbodhën Jashtë Shtëpisë së Bardhë të premten mbrëma, presidenti amerikan Donald Trump bashkë me familjen e tij u fshehën në një bunker nëntokësor poshtë Shtëpisë ku qëndruan për disa orë. Zyrtarët pranë Trump e mohojnë por CNN e konfirmon nga burimet e saj.

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë

Truprojët e Trump u angazhuan gjithashtu dhe nëse situata do përshkallëzohej ata do të largoheshin në një vend tjetër.

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë

Por situata nuk qe aq kritike sa për të ngritur flamurin e kuq pasi protestuesit u larguan nga Shtëpia e Bardhë, por protesta vijon.

Ditën e diel, Trump doli në një deklaratë ku tha se vrasja e George Floyd ka shkaktuar tmerr dhe urrejtje, por bëri thirrje që të mos ushtrohej dhunë. Në disa shtete amerikane është aktivizuar Garda Kombëtare.

Trump u fsheh në bunker nga protestuesit? CNN zbulon çfarë

Janë arrestuar me qindra protestues, po ashtu ka pasur përplasje me policinë, e cila ka qëlluar me plumba prej gome.