Lajme nga Bota

Uebfaqja e Parlamentit të BE-së sulmohet nga hakerat pas votimit për terrorizmin në Rusi

Uebfaqja e Parlamentit të BE-së sulmohet nga hakerat pas votimit

Parlamenti Evropian u godit nga një sulm kibernetik pasi e shpalli Rusinë një shtet sponsor të terrorizmit, tha një zëdhënës.

"Disponueshmëria e faqes së internetit Europarl_EN aktualisht ndikohet nga jashtë" tha zëdhënësi i parlamentit Jaime Duch në një postim në Twitter.

Politikanët e BE-së kishin votuar më herët për ta shpallur Rusinë një sponsor shtetëror të terrorizmit pasi argumentuan se sulmet ushtarake të Moskës ndaj objektivave civile si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat ??dhe strehimoret shkelnin ligjin ndërkombëtar.