Lajme nga Bota

Ukraina akuzon forcat ruse se po djegin fushat me grurë

Ukraina akuzon forcat ruse se po djegin fushat me grurë

Ukraina ka akuzuar forcat ruse se po bombardojnë fushat e grurit.

Në disa pamje të publikuara nga mediat e huaja, shihen ushtarët ukrainas që përpiqen të shuajnë zjarret për të shpëtuar të korrat ndërsa furnizimi me ushqime zvogëlohet.

Vendi përballet me mungesa masive ushqimore dhe një bllokadë detare ruse që e pengon atë të jetë në gjendje të eksportojë mallra bujqësore fitimprurëse.

E mbiquajtur 'shporta e bukës së Evropës', Ukraina ka disa nga tokat më pjellore të kontinentit - dhe furnizon me ushqim pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.