Lajme nga Bota

Ulu nëse ke nevojë të flasësh! Një ide si të ndihmohen ata që ndihen të vetmuar në kohë Covidi

Ulu nëse ke nevojë të flasësh! Një ide si të

Një stol i përshtatur për të ruajtur distancën në kohë Covidi, është vendosur në parkun britanik në Leeds për të gjthë ata persona që ndihen të vetmuar.

Stoli është 2.4 metër i gjatë dhe shpenzimet u mblodhën përmes Facebook-ut pasi një prej banorëve të zonës ngriti shqetësimin për një grua të moshuar e cila kishte kohë që nuk fliste me askënd. Stoli u përshtatet dy personave të cilët mund të ulen dhe të flasin me njëri-tjetrin kur të lehtësohen masat anti-koronavirusit.

Pranë stolit ndodhet një tebelë që lexon: Nëse ke nevojë të flasësh me dikë ose thjesht të qetësohesh, zi vend dhe bisedo, kështu takohen dhe njihen miqtë!

Nëntori është muaji ku në Britani u regjistrua niveli më i lartë i vetmisë, me më shumë se 4.2 milionë njerëz që pranuan se ndihen të vetmuar, apo që shumicën e kohës kanë qëndruar vetëm.

*Metro/ Tiranapost.al.