Lajme nga Bota

Vaksina e Oksfordit efektive deri në 70% nga Covid-19, por më e lirë e më e lehtë për t’u ruajtur

Vaksina e Oksfordit efektive deri në 70% nga Covid-19, por më e

Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit siguron mbrojtje 70% të infektimit me Covid-19.

Por, studimet e kryera deri tani nuk janë përfundimtare dhe ekzistojnë të dhëna që tregojnë se nëse përsoset më shumë doza e vaksinës mbrojtja shkon deri në 90%.

Rezultatet shihen si një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Moderna treguan 95% mbrojtje.

Sidoqoftë, vaksina e Oksford është shumë më e lirë dhe është më e lehtë për tu ruajtur dhe për të arritur në çdo cep të botës sesa dy të tjerët.

Pra, vaksina do të luajë një rol të rëndësishëm në trajtimin e pandemisë, nëse miratohet për përdorim.

“Njoftimi sot na çon një hap më afër kohës kur mund të përdorim vaksinat për t’i dhënë fund shkatërrimit të shkaktuar nga virusi”, tha arkitektja e vaksinës Prof. Sarah Gilbert.

Vaksina e Oksfordit efektive deri në 70% nga Covid-19, por më e

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuara ka porositur paraprakisht 100 milion doza të vaksinës Oxford dhe AstraZeneca, mjaftueshëm për të imunizuar 50 milion njerëz. Ndërkohë që thuhet se do të përgatiten tre miliardë doza për botën vitin e ardhshëm.

Kryeministri Boris Johnson e ka cilësuar këtë "një lajm tepër emocionues dhe rezultatet fantastike".

Prof. Andrew Pollard, drejtuesi kryesor i provave u shpreh se “Ne jemi vërtet të kënaqur me këto rezultate”. Ai tha se të dhënat e efektivitetit 90% ishin “intriguese” dhe do të thoshin se “ne do të kishim shumë më shumë doza për të shpërndarë”.
Kishte gjithashtu nivele më të ulëta të infeksionit asimptomatik në grupin e ulët të ndjekur nga doza të larta që “do të thotë që ne mund të jemi në gjendje të ndalojmë virusin në gjurmët e tij”, tha Prof Pollard.

Vaksina e Oksfordit efektive deri në 70% nga Covid-19, por më e

Sidoqoftë, Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të shtyp butonin ‘shko’ në një fushatë imunizimi masiv me programet vjetore të gripit ose të vaksinimit të fëmijëve.

Vaksina e Oksford ka përparësi thelbësore që e bëjnë më të lehtë përdorimin. Mund të ruhet në temperaturën e frigoriferit, që do të thotë se mund të shpërndahet në çdo cep të botës, ndryshe nga vaksinat Pfizer/BioNTech dhe Moderna, të cilat duhet të ruhen në temperatura shumë më të ftohta.

Vaksina e Oksfordit po ashtu pritet të ketë një çmim prej rreth £ 3, shumë më pak se vaksinat e Pfizer (rreth 15 £) ose Moderna (25 £).

*Artikulli i marrë nga BBC. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.