Lajme nga Bota

“Vaksina të shpërndahet brenda 100 ditësh në të gjithë botën”, OBSH: Kjo është mënyra e vetme për të dalë nga kjo stuhi

“Vaksina të shpërndahet brenda 100 ditësh në të

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus thotë se fushatat e vaksinimit Covid-19 duhet të zhvillohen në çdo vend në të gjithë globin brenda 100 ditëve të ardhshme dhe se kjo është e vetmja mënyrë për të dalë nga kjo stuhi.

Deklarata e tij vjen ndërkohë që fushatat kanë nisur tashmë në vendet e pasura.

"Ne po punojmë shumë por duhet të bëjmë edhe më shumë për të siguruar që vaksinat të arrijnë tek ato që kanë më shumë nevojë. Unë do ta përsëris këtë pa pushim gjatë javëve të ardhshme sepse siç thashë dua të shoh vaksinimin në proces në çdo vend në njëqind ditët e ardhshme në mënyrë që punonjësit shëndetësorë dhe ata me rrezik të lartë të mbrohen së pari", tha Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së shtoi më tej se "Sa më shumë që virusi shtypet, aq më pak mundësi ka për të ndryshuar. Ne duhet të jemi më efikas se virusi dhe të arrijmë përsosmërinë në gjithçka që bëjmë. Ekziston vetëm një mënyrë për të dalë nga kjo stuhi dhe kjo është të ndajmë mjetet që kemi dhe të angazhohemi për t'i përdorur së bashku".

Sipas tij ky është është një moment përcaktues në pandemi.

“Punonjësit e shëndetësisë janë të rraskapitur, sistemet shëndetësore janë shpërndarë dhe ne po shohim se furnizimet me oksigjen po ulen në mënyrë të rrezikshme në disa vende. Tani është koha që ne duhet të bashkohemi dhe të shpërndajmë vaksinat për punonjësit e shëndetësisë dhe ata me rrezik më të lartë " përfundoi drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së.