Lajme nga Bota

Vaksinat kundër Covid, sa kushtojnë dhe si ruhen

Vaksinat kundër Covid, sa kushtojnë dhe si ruhen

Prodhuesit e ilaçeve dhe qendrat kërkimore po përpiqen të ofrojnë një vaksinë të sigurt dhe efektive për ti dhënë fund pandemisë së koronavirusit që ka marrë mbi 1.3 milion jetë në të gjithë botën.

Dy vaksina Covid-19 janë zbuluar ditët e fundit dhe provat për to kanë rritur optimizmin në ditët e fundit.

Ndërkohë beteja globale për të siguruar furnizime të mundshme me vaksina ka ngritur alarmin për shpërndarje të pabarabartë.

Grupi ndërkombëtar i ndihmës Medecins Sans Frontieres ka shprehur shqetësimin në lidhje me kompanitë farmaceutike që mbajnë pushtetin për të vendosur se kush merr vaksina, kur dhe me çfarë çmimi.

Por, cilët janë kandidatët kryesorë të vaksinave të koronavirusit.

Moderna

Firma bioteknologjike e SHBA Moderna tha të hënën se të dhënat paraprake të provave klinike treguan se vaksina e saj ishte më shumë se 94% efektive në parandalimin e Covid-19 dhe përbëhet nga dy injeksione me largësi prej katër javësh.

Lajmi erdhi një javë pasi Pfizer dhe BioNTech gjetën një nivel të ngjashëm të efikasitetit në vaksinën e tyre.

Moderna tha se kandidati i saj për vaksinë mbetet i qëndrueshëm në 36 deri 46 gradë Fahrenheit, temperatura e një shtëpie standarde ose frigorifer mjekësor, për deri në 30 ditë. Mund të ruhet deri në gjashtë muaj në 4 gradë Fahrenheit.

Në gusht, Moderna tha se do të kishte një çmim midis 32 dhe 37 dollarë për dozë për vaksinën e saj. Në atë kohë, kompania tha se ishte në diskutim për marrëveshje me vëllim më të madh që do të kishin një çmim më të ulët.

Sidoqoftë, shifrat janë dukshëm më të larta se kostoja e vaksinave të tjera. Struktura e Kombeve të Bashkuara Covax do të subvencionojë shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit në vendet me të ardhura të ulëta, por, me çmimin e cituar më parë, por kjo mund të rezultojë shumë e kushtueshme për disa.

Moderna ka thënë se pret të ketë afërsisht 20 milion doza të vaksinës gati për t'u dërguar në SHBA deri në fund të vitit dhe është në rrugën e duhur për të prodhuar rreth 500 milion deri në 1 miliard doza globale në 2021-shin.

Pfizer-BioNTech

Pfizer dhe BioNTech thanë javën e kaluar se një analizë e hershme e vaksinës tregoi se ishte mbi 90% efektive në parandalimin e koronavirusit. Përbëhet nga dy injeksione me 21 ditë diferencë.

Ndryshe nga vaksina e Moderna, kandidati i Pfizer dhe BioNTech kërkon një temperaturë depozite prej minus 94 gradë Fahrenheit dhe kërkon pajisje dhe transport të veçantë për ruajtje. Kjo mund ta bëjë shumë të vështirë shpërndarjen për disa vende.

Vaksina mund të mbahet në një frigorifer për pesë ditë.

Pfizer të martën nisi një program pilot të dorëzimit për vaksinën e saj eksperimentale në Rhode Island, Texas, Neë Mexico dhe Tennessee.

Thuhet se vaksina po shitet 20 dollarë për dozë, dukshëm më e ulët se Moderna.

Pfizer dhe BioNTech kanë siguruar marrëveshje me disa vende në të gjithë globin. Bashkimi Evropian ka porositur shumë, rreth 300 milion doza të konfirmuara që nga 11 nëntori.

AstraZeneca-Oxford

Gjigandi farmaceutik britanik AstraZeneca po zhvillon vaksinën e saj të mundshme Covid-19 në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Të dhënat nga provat e fazës së fundit do të jenë të disponueshme para fundit të vitit.

AstraZeneca tha në fund të muajit të kaluar se vaksina kishte prodhuar një përgjigje imune tek të rriturit dhe të moshuarit.

Vaksina AstraZeneca-Oxford, e cila kërkon dy doza, ka një çmim prej afërsisht 3 deri në 4 dollarë, sipas Financial Times, duke përmendur marrëveshjet e furnizimit të rëna dakord deri më 7 tetor.

Johnson & Johnson

Vaksina e Johnson & Johnson ka teknologji të ngjashme me ato që u përdorën për të zhvilluar dhe prodhuar vaksinën e kompanisë Ebola.

Vaksina e J & J kërkon ftohje themelore për ruajtje dhe mendohet se kushton rreth 10 dollarë në dozë.

*Artikulli i marrë nga CNBC. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.