Lajme nga Bota

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery ka ndërruar jetë sot në moshën 90 vjeç.

Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij.

“Sean Connery vdiq i qetë në gjumë pasi kishte qenë i sëmurë për ca kohë. Një ditë e trishtuar për të gjithë ata që e njihnin dhe e donin babanë tim dhe një humbje e trishtuar për të gjithë njerëzit në të gjithë botën që gëzuan dhuratën e mrekullueshme që ai kishte si aktor”, ka deklaruar djali i tij.

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Aktori Skocez ishte i njohur më së shumti për portretizimin e tij për James Bond, duke qenë i pari që solli rolin në ekran.

Për shumë njerëz, Sean Connery ishte James Bond, 007 me zemër të ftohtë.

Ai ecte në ekran, i licencuar për të vrarë.

Thomas Sean Connery lindi në zonën Fountainbridge të Edinburgut më 25 gusht 1930, djali i një punëtori katolik të një fabrike.

Familja e babait të tij kishte emigruar nga Irlanda në Shekullin 19.

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Ai u bë kalorës nga Mbretëresha në Holyrood Palace në vitin 2000. Ndërkohë që gusht, ai festoi 90 vjetorin e lindjes.

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Ai ishte një mbështetës i pavarësisë Skoceze për një kohë të gjatë, duke thënë në intervistat në prag të referendumit të 2014-ës se mund të kthehej nga shtëpia e tij në Bahamas për të jetuar në Skoci.

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Ministri i Parë i Skocisë Nicola Sturgeon tha: "Zemërthyer për lajmin që mora këtë mëngjes për vdekjen e Sean Connery. Kombi ynë sot vajton një nga bijtë e tij më të dashur".

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Connery është vlerësuar për revolucionarizimin e botës me portretizimin e tij 'të ashpër dhe të mprehtë' të agjentit të shërbimit sekret, duke pranuar se ekskluziviteti nuk mund të ishte marrë kurrë nëse nuk do të ishte për cilësitë e tij.

Sean mori një Çmim Akademie në vitin 1998 si aktori më të mirë dytësor për rolin e tij si një oficer policie i ashpër irlandez në The Untouchables.

Ndër filmat e tij hit përfshihen Indiana Jones, Last Crusade, Dragonheart dhe Murder on the Orient Express.

Vdes James Bond-i i vërtetë, Sean Connery

Kur Sean mbushi 90 vjeç ekipi i James Bond i dha një nderim të veçantë kontributit të tij nga producentët Barbara Broccoli dhe Michael G. Wilson.

Dr Jo, i pari filma i Bond, e shndërroi aktorin në një yll ndërkombëtar.

Fama e tij u rrit vetëm me vazhdimet gjithnjë e më shumë përmes roleve në From Russia With Love, Goldfinger and Thunderball.

Ai u shpall burri më seksi i gjallë nga revista People në 1999 dhe në moshën 69 vjeçare, ai u zgjodh Burri më Seksi i Shekullit.