Lajme nga Bota

VIDEO/ Emigrantët myslimanë protesta kundër Izraelit dhe përplasje me policinë jashtë sinagogës në Gjermani

VIDEO/ Emigrantët myslimanë protesta kundër Izraelit dhe

Protesta kundër Izraelit dhe komunitetit hebre në Gjermani janë zhvilluar në disa qytete të vendit ditën e djeshme dhe të sotme. Protestat më të mëdha u zhvilluan në qytetin e Gersingen dhe Hannover-it ku ka pasur dhe përplasje të protestuesve me forcat e rendit.

Sipas raportimeve të BILD rreth 200 persona u mblodhën në sinagogën e Gelseringerit duke bërë thirrje kundër hebrenjve me flamuj të Palestinës, Turqisë dhe Algjerisë në dorë. Protestat e kësaj natyre janë shpallur të jashtëligjshme dhe Policia ka ndërhyrë për t’i shpërndarë, por nuk janë raportuar ende arrestime apo përndjekje penale për organizatorët e protestave që vijnë në një kohë pandemie.

Tiranapost.al