Lajme nga Bota

Video/ Hajduti në Barcelonë kapet nga kamerat televizive teksa vjedh një çantë në plazh

Video/ Hajduti në Barcelonë kapet nga kamerat televizive teksa vjedh

Përveç arkitekturës unike dhe jetës së gjallëruar të natës, Barcelona është e famshme edhe për hajdutët e çantave.

Në ngjarjen e fundit të krimeve kundër turistëve, një hajdut çantash aksidentalisht ekspozoi ‘biznesin‘e tij para një kamere televizive. Dhe më vonë u kap nga policia pas rishikimit të pamjeve.

Në maj, autoritetet e Barcelonës zbuluan plane të reja për të trajtuar krimin gjatë verës, pasi numri i turistëve - dhe krimet kundër tyre- u kthyen në nivelet para pandemisë.

Sa i keq është krimi në Barcelonë?

Kryeqyteti i Katalonjës është i mbushur me hajdutë xhepash. Në vitin 2018 ka pasur mesatarisht 12 grabitje në orë, sipas ministrisë së brendshme të Spanjës. Rënia e madhe e grabitjeve në rrugë në 2021 - duke rënë me 56 për qind në krahasim me 2019 - sugjeron që zbatica e turistëve ishte një kontribuues i madh.

Tani, ndërsa vizitorët janw rikthyer, kriminelët janë kthyer gjithashtu.

Sipas të dhënave të policisë, nga janari deri në fund të majit të këtij viti janë raportuar 34,000 vjedhje në qytet, rreth 225 në ditë.