Lajme nga Bota

Video/ Për herë të parë në Antarktidë ulet një avion

Video/ Për herë të parë në Antarktidë ulet

Një Boeing 787, me kërkues dhe pajisje për Institutin Polar Norvegjez, ka zbritur në një zonë të largët të Antarktidës.

Ky është avioni më i madh që ka zbritur ndonjëherë në këtë kontinent dhe Norse Atlantic Airways, linja ajrore që kreu fluturimin, e përcaktoi momentin si 'historik'.

Avioni u nis nga Oslo më 13 nëntor dhe u ndal në Afrikën e Jugut për 48 orë përpara se të ulej në Antarktidë.


Këto pamje të publikuara në rrjet, njerëzve po u duken ende të pabesueshme dhe shumë pyesin: A është e vërtetë?