Lajme nga Bota

VIDEO/ Stuhia diellore godet Tokën, aurorat veriore spektakël në Nju Jork

VIDEO/ Stuhia diellore godet Tokën, aurorat veriore spektakël në

Një stuhi diellore goditi Tokën dhe sollën me vete një shfaqje spektakolare të dritës e cila ishte e dukshme deri në jug të Nju Jorkut.

Ky fenomen vjen ndërsa Toka hyn në një periudhë të rritjes së aktivitetit diellor të njohur si “maksimumi diellor” (aktiviteti diellor rritet dhe zvogëlohet çdo 11 vjet.)

Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) paralajmëroi se stuhia do të ishte një ngjarje e kategorisë G2, e cila është mesatarisht e fortë.

Stuhitë diellore të kësaj madhësie mund të ndikojnë në satelitët në orbitën rreth Tokës, të shkaktojnë ndërprerje në rrjetet e energjisë dhe më shumë.

Por ato gjithashtu mund të ndezin një aurora madhështore, një shfaqje e dritës natyrale që zakonisht shihet vetëm në rajonet me gjerësi të lartë pranë poleve veriore ose jugore.

Por kjo stuhi ishte aq e fuqishme sa ishte e dukshme deri në jug të Nju Jorkut, raportoi NOAA.

Tiranapost.al