Lajme nga Bota

Zbulohet një varr masiv në Kiev. Vështirësi për të identifikuar trupat

Zbulohet një varr masiv në Kiev. Vështirësi për të

Një tjetër varr masiv është zbuluar në periferi të Kievit, në Bucha. Trupat e 7 civilëvë, me duar të lidhura, janë hedhur në një llogore.

Investigimi ka nisur jo vetëm për të zbuluar më shumë detaje rreth ngjarjes, por edhe për të identifikuar trupat. Procesi i dekompozimit e vështirëson akoma më shumë punën.

Aktualisht në Ukrainë ka rreth 1 mijë e 200 trupa ende të paidentifikuar. Po punohet me AND-të. Pas denoncimeve të familjarëve, merren monstrat e tyre dhe krahasohen me profilet gjenetike të viktimave.

Varri i fundit masiv që u gjet në Ukrainë, kishte 160 viktima të cilët ishin vendosur aty nga qytetarët ukrainas. Ata i kishin tërhequr trupat e pajetë nga rruga, të vrarë nga forcat ruse, për t`i vendosur në varret masive.