Lajme nga Bota

Zbulohet shkaku i vdekjes së vlogeres Gabby Petito

Zbulohet shkaku i vdekjes së vlogeres Gabby Petito

Ekpertiza mjekoligjore tregon se vlogerja Gabby Petito është mbytur për vdekje .

"Në këtë mënyrë ne gjejmë se shkaku dhe mënyra e vdekjes janë: shkaku, vdekja nga mbytja dhe mënyra është vrasje," tha Dr Blue mjek ligjor.

Ai shtoi se, sipas statutit të shtetit Wyoming, asnjë informacion tjetër nga autopsia nuk do të publikohet përveç shkakut dhe mënyrës së vdekjes.

Trupi i pajetë i blogeres 22-vjeçare u gjet në Pyllin Kombëtar Bridger-Teton më 19 shtator. Petito dhe i fejuari i saj 23-vjeçar, Brian Laundrie, kishin qenë në një udhëtim të gjatë që nga 2 korriku.

Zbulohet shkaku i vdekjes së vlogeres Gabby Petito

Përditësimet e rregullta nga çifti në Instagram dhe YouTube portretizuan një udhëtim të lumtur, por pasi Laundrie u kthye në shtëpinë e prindërve të tij në Florida më 1 shtator pa Petiton, ai tregim u prish shpejt.

Zbulohet shkaku i vdekjes së vlogeres Gabby Petito

Prindërit e Petitos e raportuan atë të zhdukur më 11 shtator, më shumë se dy javë pasi folën për herë të fundit me të në 25 gusht.

Pamjet e kamerave të trupit të lëshuara nga Departamenti i Policisë Moab në Utah pasi ajo u raportua e zhdukur tregojnë se çifti ishte përfshirë në një zënkë 12 gusht, gjatë një vizite në Parkun Kombëtar Arches.

Zbulohet shkaku i vdekjes së vlogeres Gabby Petito

Pas kthimit të tij, Laundrie refuzoi të fliste me autoritetet, pastaj ai vetë u zhduk. Vendndodhja e tij mbetet e panjohur dhe ai konsiderohet si një "person me interes" në zhdukjen e Gabby Petitos.

Tiranapost.al