Lajme nga Bota

Zhduket Alexei Navalny, kritiku më i madh i Vladimir Putinit

Zhduket Alexei Navalny, kritiku më i madh i Vladimir Putinit

Kritiku i burgosur i Kremlinit Alexei Navalny është transferuar nga burgu ku ndodhej në një vend të panjohur.

"Ku është tani Alexei dhe në cilën koloni po çohet, ne nuk e dimë," tha Leonid Volkov, shefi i shtabit të Navalny, në një deklaratë në aplikacioninTelegram.

Navalny, lideri më i lartë i opozitës në Rusi gjatë dekadës së fundit, u burgos për dy vjet e gjysmë për shkelje të lirimit me kusht në shkurt të 2021 pasi u kthye nga Gjermania, ku ishte shëruar nga një helmim i dukshëm, për të cilin ai akuzon Kremlinin.

Më 24 mars, Navalny u dënua me nëntë vjet të tjera burg për mashtrim dhe shpërfillje të gjykatës. Kreu i opozitës thotë se akuzat ndaj tij janë të sajuara dhe synojnë të pengojnë ambiciet e tij politike.

Navalny tha dy javë më parë se ai ishte akuzuar në një çështje të re penale për krijimin e një organizate ekstremiste dhe nxitje të urrejtjes ndaj autoriteteve, vepra që parashikojnë një dënim maksimal prej 15 vitesh të tjera.