Modë

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Një aksesor mund të jetë një plotësues i shkëlqyer, por mund edhe të ketë efektin e kundërt dhe ta shkatërrojë look-un. Diçka mund të mos përputhet me veshjen, diçka tjetër nuk përputhet me fytyrën. Me disa këshilla të dobishme, mund t'i shmangni lehtësisht këto gabime dhe të nxirrni në pah veçoritë tuaja më të mira.

Kur nuk merr parasysh dekoltetë

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Nëse jeni duke kërkuar për gjerdanin perfekt që përshtatet me veshjen tuaj, mbani parasysh llojin e dekoltesë. Dekoltetë e rrumbullakëta shkojnë përfekt me varëset e shkurtra, ndërsa dekoltetë me jakë V shkojnë më mirë me ato më të gjata. Për bluzat pa rripa, mund të provoni ato rreth qafës. Kur vishni një xhaketë, mund të mbani zinxhirë më të gjatë akoma.

Kur vathët nuk i zgjidhni në bazë të formës së fytyrës

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Çdo formë fytyre ka atributet e veta dhe bukurinë e saj mund ta vini në pah me vathë të veçantë. Vathët e gjatë e të drejtë do të ndihmojnë në zgjatjen e fytyrave në formë të rrumbullakët.

Vathët me gurë të mëdhenj janë perfekt për fytyrën në formë zemre, ndërsa perlat dhe gurët e rrumbullakët zbutin fytyrat në formë katrore, si ajo e Hailey Bieber. Për sa i përket fytyrës në formë diamanti, vathët delikatë me kthesa të buta janë ideale, veçanërisht ata me detaje në fund.

Kur harroni të vini kapelë

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Kapelet e bejsbollit janë një aksesor që mund ta bëjë çdo veshje të duket rinore ndërsa, në të njëjtën kohë, mbron lëkurën nga dielli. Janë gjithashtu një alternativë për ato ditë kur dëshironi të dukeni bukur pa shumë përpjekje.

Kur nuk merr parasysh formën e dorës kur zgjedh unazat

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Zgjedhja e asaj unaze që do t'ju duket më mirë varet nga forma e dorës dhe gishtërinjve tuaj. Nëse keni gishta të gjatë, çdo unazë do t'ju përshtatet. Nga ana tjetër, nëse gishtat janë të shkurtër, është më mirë të zgjidhni unaza me një dizajn të gjatë vertikal dhe të shmangni unazat e gjera.

Duart e vogla nuk duken mirë me unaza të mëdha dhe me shkëlqim, kështu që është më mirë të zgjidhni gurë në formë zemre, ovale, të rrumbullakëta ose katrorë që nuk janë shumë të mëdhenj.

Të kesh frikë të eksperimentosh me stilin tënd

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Shpimi i veshëve është një mënyrë argëtuese për të shprehur stilin dhe personalitetin tuaj, pavarësisht nga mosha. Krijoni një ekuilibër duke lënë hapësirë ​​të mjaftueshme dhe duke rregulluar vathët, në mënyrë që ata më të vegjël të jenë në shpimet e sipërme. Megjithëse çdo pjesë e veshit mund të shpohet, sigurohuni që lloji i bizhuterive të përshtatet me zonën ku i vendosni.

Zgjedhja e aksesorëve që ju bëjnë të dukeni më të vjetër

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Disa gabime të zakonshme me bizhuteritë mund t'i shtojnë vite pamjes tuaj. Për shembull, është më mirë të shmangni vathët e rëndë dhe të zgjidhni modele ose rrathë minimalistë. Gjithashtu, harroni çantat e mëdha, të cilat mund të jenë të mërzitshme. Në vend të kësaj, zgjidhni një opsion më të vogël që do t'i japë veshjes një frymë rinore dhe praktike.

Kur grimin nuk e përshtasni me syzet tuaja

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Syzet dhe grimi duhet të plotësojnë njëra-tjetrën pa e lënë në hije njëra tjetrën.

Mos aplikoni hije përtej vijës së kornizës së syzeve. Gjithashtu, nëse skeleti është shumëngjyrësh, zgjidhni një nuancë të fortë të buzëkuqit, por mbajeni grimin e syve minimalist që të mos konkurrojnë për vëmendje.

Moszgjedhja e syzeve që shkojnë me veshjen tuaj

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Syzet janë një aksesor bazë që mund të kombinohet lehtësisht me rrobat, por kini parasysh ngjyrën e veshjes. Për një pamje klasike, kombinoni të zezën ose të bardhën me një xhaketë ose bluzë në të njëjtën ngjyrë.

Mos përshtatja e atleteve me veshjen tuaj

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Atletet mund ta bëjnë veshjen tuaj të duket e freskët dhe rinore, por duhet të shmangni disa gabime të zakonshme. Nëse keni një veshje monokromatike, atletet tuaja nuk duhet të bien ndesh me stilin. Nga ana tjetër, mund të luani me zgjedhjen e atleteve nëse dëshironi një ansambël më shumëngjyrësh. Përjashtimi i vetëm nga ky rregull janë atletet e bardha, të cilat vërtet shkojnë me gjithçka.

Një rrip me të gjitha llojet e xhinseve

10 gabime me aksesorët që ta fshehin bukurinë natyrale

Nëse xhinset tuaja janë shumë të ngushta dhe nxjerrin në pah zonën e pjesës së poshtme të barkut, një rrip vetëm sa do ta përkeqësojë këtë. Xhinset me bel të shkurtër nuk shkojnë me rrip. Një rrip është në fakt një opsion i mirë kur vishni xhinse me bel të lartë.