Modë

Çantat më të bukura të stilistëve në historinë e modës

Çantat më të bukura të stilistëve në

Krijuar me ndihmën e një ikone, ose personazhi që mori emër pasi u përjetësua me atë çantë, modele që lindin për të përmbushur disa nevoja specifike, ose për të shprehur thjesht kënaqësi, çantat e markës shkojnë përtej të qenit një aksesor stilimi. Ato bëhen shprehje e statusit social, simbol i një stili, apo epoke, por edhe një vepër arti.

Me kalimin e viteve, lista e çantave të stilistëve për femra është zgjeruar. Zbuloni me ne modelet në të cilat ia vlen të investoni:

Ndër çantat Chanel, më e dëshiruara është ajo 2.55

Çantat më të bukura të stilistëve në

Në shkurt 1955, Gabrielle Chanel prezanton një çantë që edhe sot është modeli më i dëshiruar.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Çantat Hermès, Kelly dhe Birkin

Çantat më të bukura të stilistëve në

Ato lidhen me me dy ikona të shekullit të njëzetë: Grace Kelly dhe Jane Birkin.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Lady Diana muza e tre çantave të stilistëve: Gucci, Tod's D dhe Lady Dior

Çantat më të bukura të stilistëve në

Në vitin 1991 Gucci prezanton një çantë pazari me doreza bambuje. Diana e vesh atë me gjithçka, me xhup, me pantallona të shkurtra, për të shkuar në palestër, me xhinse e këmishë.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Është në fakt Princesha e Uellsit ajo që e bëri atë të famshëm dhe përcaktoi suksesin e tij.

Hermes, një çantë për një makinë ikonike

Çantat më të bukura të stilistëve në

Pakkush e di historinë e çantës Bolide, një nga sukseset më të mëdha të Hermes. Këtë herë çanta lindi nga një miqësi mes Emile-Maurice Hermès, nipit të Thierry-t, themeluesit të punishtes së parë franceze dhe prodhuesit të makinave Ettore Bugatti (emigrant në Francë).

Çanta Saddle nga Dior

Çantat më të bukura të stilistëve në

Thashethemet e modës thonë se ishte një fotografi e vitit 1976 nga Helmut Newton e titulluar “Saddle I, Paris” që frymëzoi stilistin.

Çanta Baguette nga Fendi

Çantat më të bukura të stilistëve në

Një baguette franceze që bëhet një çantë. Çanta Baguette nga Fendi është një nga çantat më të kërkuara vintage.

Çanta Gucci “Jackie 1961”, për Jackie Kennedy Onassis

Çantat më të bukura të stilistëve në

Fillimisht një cantë e zakonshme, Fifties Constance ndryshoi emrin në një kohë të shkurtër, kur Jackie Kennedy e vuri disa herë.

Audrey Hepburn me versionin e personalizuar çantën Louis Vuitton Speedy 25

Çantat më të bukura të stilistëve në

Ndër çantat e Louis Vuitton kjo është padyshim më e famshmja, megjithatë, së fundmi po rikthehen edhe modelet Alma dhe Looping.

Çantat e stilistëve Prada

Çantat më të bukura të stilistëve në

Dy modele për të shfaqur elegancën dhe shpirtin eklektik të gruas milaneze.

Çanta Prada Re-Edition

Çantat më të bukura të stilistëve në

Çantat nga Bottega Veneta

Çantat më të bukura të stilistëve në

Nëse Chanel, Gucci ose Louis Vuitton mund të njihen nga elementi i logos, këtu ai mungon plotësisht.

Një çantë për aktivisten Nina Simone, me çantën Nina

Çantat më të bukura të stilistëve në

Forma e çantës të kujton frizurën e ikonës që simbolizon luftën për të drejtat civile.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Çantat Mulberry

Çantat më të bukura të stilistëve në

Alexa, Lana dhe Cara për ikonat Alexa Chung, Lana Del Rey dhe Cara Delevingne.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Çanta Ricky

Çantat më të bukura të stilistëve në

Simboli i një historie të gjatë dashurie mes Ricky Anne Loew-Beer dhe Ralph Lauren.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Një çantë për Sophia Loren

Çantat më të bukura të stilistëve në

Salvatore Ferragamo prezantoi për të çantën Sofia me koleksionin SS 2009 për të festuar stilin e pagabueshëm të aktores italiane.

Çantat më të bukura të stilistëve në

Çanta Saint Laurent

Çantat më të bukura të stilistëve në

Ikona më e re e çantave të stilistëve është Kaia Gerber

Çantat më të bukura të stilistëve në

Kjo është e fundit nga çantat e vogla të stilistëve. Kush do të jetë ikona bashkëkohore e radhës që do të ketë një çantë të dedikuar si Kaia? Le të presim…