Modë

Çfarë mendojnë ortopedët për Crocs që kanë hyrë edhe në modë?

Çfarë mendojnë ortopedët për Crocs që kanë

Midis rikthimit të xhinseve me bel të shkurtër dhe mjaft tendencave të papritura, janë edhe Crocs.

Kanë qenë gjithmonë të rehatshme, por që të ishin edhe në modë?!

Ndonëse mund të jetë një tronditje për disa, nuk është aq e vështirë të kuptosh pse këpucët janë kaq të famshme: Ato janë të rehatshme, të përballueshme dhe të lehta për t'u veshur kur jeni duke dalë nga dera për të kryer një punë shpejt - dhe, siç na thotë pediatri Dr. Miguel Cunha, janë shumë të mira për këmbët tuaja.

A janë Crocs të mira për këmbët tuaja?

Tifozët e Crocs do të jenë të lumtur të dëgjojnë se këpucët e diskutueshme në të vërtetë kanë mjaft përfitime. Për të filluar, Cunha thotë se janë të mëdha përpara, kështu që strehojnë rehat pjesën e përparme të këmbës.

Ka gjithashtu një hark anatomik të dizajnuar në këpucë, i cili përqafon në mënyrë komode harkun e këmbës, shton Cunha.

Ato janë të lehta. Shumë prej tyre gjithashtu kanë veti antimikrobike.

Për të gjitha këto arsye, Cunha thotë se ato janë të mira për njerëzit që qëndrojnë në këmbë për periudha të gjata kohore (mendoni: mësues, stilistë, baristë, profesionistë të kujdesit shëndetësor dhe të ngjashme).

"[Crocs] mund të përdoret rehat brenda shtëpisë, dhe për ato lloje të profesioneve ku qëndroni në këmbë dhe ecni," thotë ai.

Por, si në thelb të gjitha këpucët, ato nuk funksionojnë për çdo rast - dhe ka disa të meta. Rripat e nallave tradicionale të markës nuk janë të shtrënguara në këmbë dhe nuk mund të përshtaten, kështu që ato nuk janë gjithmonë të sigurta, thotë Cunha. Si rezultat, njerëzit mund të pengohen, ose të pësojnë lodhje të këmbës. Pra, nëse planifikoni të ecni shumë, marka prodhon stile të mbyllura, të cilat ai thotë se mund të jenë të preferueshme, pasi ato janë më të sigurta për këmbën. Ju gjithashtu nuk duhet të vraponi në to, dhe ato duhet të përdoren kryesisht në ambiente të mbyllura, shton ai.

A janë Crocs të lezetshme?

Na vjen keq për ata që i urrejnë, por shumica e shenjave po tregojnë po.

Ndërsa marka ekziston që nga viti 2002, vitin e fundit, biznesi i Crocs është ngritur në qiell. Sipas një njoftimi nga marka, në vitin 2022, kompania raportoi një të ardhur rekord prej 3.6 miliardë dollarësh – që ishte një rritje gati 54% nga viti 2021.

Në vitet e fundit, Crocs ka pasur gjithashtu shumë bashkëpunime të profilit të lartë, duke punuar me të famshëm si Justin Bieber, SZA, Bad Bunny. Marka ka hyrë gjithashtu në botën e stilistëve, duke bashkëpunuar me Balenciaga dhe Salehe Bembury, duke u dëshmuar se janë një forcë e pamohueshme (por befasuese) në botën e modës.

Përveç faktorit të rehatisë, një pjesë e tërheqjes së markës vjen nga fakti se ata nuk i shmangen veçantisë së tyre, gjë që i fton klientët të bëjnë të njëjtën gjë.