Moti

A do të vazhdojnë edhe sot reshjet?

A do të vazhdojnë edhe sot reshjet?

Sot do të jetë dita e fundit me reshje për këtë javë, ndërsa kujtojmë se një ditë më parë vendi u përfshi nga një stuhi.

Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas-herëshme mbizotërojnë motin në vendin tonë gjatë paradites. Mesdita sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të izoluar. Parashikohet që pasditja dhe mbrëmja të përmirësojnë dukshëm kushtet e motit në shqipëri.

Temperaturat e ajrit mbeten kostante në mëngjes por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 12°C deri në 33°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtesi 40 km/h nga drejtimi Verilindor-Veriperëndimor duke krijuar ne det dallgëzim 4 ballë.

A do të vazhdojnë edhe sot reshjet?

Shqipëria: Alternime kthjellimesh dhe vranësira të herë pas-herëshme mbizotërojnë sot deri në mesditë kur vranësira lokale zhvillohen dhe sjellin shira të izoluar

Kosova: Vranësira të shpeshta mbizotërojnë deri në mesditë kur rrebeshe shiu përfshijnë terrizorin e Kosovës, situatë e cila vijon deri orët e vona të mbrëmjes.

Maqedonia e Veriut: paraqitet me kthjellime dhe vran`sira deri në pasdite kur reshjet e izoluara përfshijnë MV.

*Foto kryesore nga @feritlika