Moti

Ditë e ngrohtë sot. Sa do të shkojnë temperaturat?

Ditë e ngrohtë sot. Sa do të shkojnë temperaturat?

Ditën e sotme, vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, si pasojë e masave ajrore të thata dhe relativisht të ngrohta, me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit, si dhe vranësira të pakta deri mesatare kalimtare kryesisht në mesditë dhe pasdite dhe të larta transparente.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 6-8m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

-në zonat malore 6 deri 21°C

-në zonat e ulëta 5 deri 24°C

-në zonat bregdetare 8 deri 23°C