Moti

Kujdes, mëngjesi i ftohtë dhe me ngrica!

Kujdes, mëngjesi i ftohtë dhe me ngrica!

Moti në vendin tonë, do të sjellë qarkullim të masave ajrore me origjinë kontinentale, duke sjellë kushte të qëndrueshme atmosferike.

Kthjellimet dhe vranësirat e pakta do të jenë dominante në të gjithë territorin, por më të fokusuara vranësirat do të paraqiten në zonat malore përgjatë shtrirjes Lindore, duke sjellë probleme me ngricat e theksuara në akset rrugore pasi temperaturat mbeten disa gradë nën zero.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulëta në mëngjes, por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 15°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi permanent Lindor, duke sjellë në brigjet detare dallgëzim të ulët.