Moti

Mos u vishni trashë, temperaturat janë 21 gradë

Mos u vishni trashë, temperaturat janë 21 gradë

Moti në vendin tonë, do të vijojë të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të qëndrueshme, për shkak të depërtimit të masave ajrore relativisht të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Parashikohet fillimisht të ketë vranësira mesatare, deri të dendura dhe alternime kthjellimesh.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe të izoluara në zonën e veriperëndimit dhe pjesërisht qendër.

Më pas për pjesën tjetër të ditës mot kryesisht i kthjellët, si dhe vranësira kalimtare.

Era do të fryjë nga kuadrati i Jugut, me shpejtësi mesatare 1-10m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 2 deri 17°C

në zonat e ulëta 3 deri 21°C

në zonat bregdetare 5 deri 21°C