Moti

Mot i kthjellët deri në mesditë, më pas vranësira dhe shi

Mot i kthjellët deri në mesditë, më pas vranësira dhe

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të karakterizojnë kushtet e motit në të gjithë vendin gjatë paradites. Në mesditë pritet shtim i vranësirave duke rrezikuar shira në zonat malore.

Përgjatë shtrirjes Lindore, herë pas here priten edhe rrebeshe. Në mbrëmje dhe gjatë natës do të këtë përmirësim të dukshëm të kushteve atmosferike duke rikthyer kthjellimet në të githë vendin.