Moti

Mot i kthjellët me temperatura deri në 19 gradë

Mot i kthjellët me temperatura deri në 19 gradë

Moti në vendin tonë, do të vijojë të jetë nën mbizotërimin e masave ajrore me origjinë Perëndimore, duke kushtëzuar mot të kthjellët dhe të ngrohtë.

Orët e pasdites do të sjellin vranësira në të gjithë territorin, ku më të theksuara vranësirat do të jenë në zonat malore Verilindore dhe ekstremin Verior.

Parashikohet që kushtet e qëndrueshme atmosferike, të na shoqërojnë gjatë natës dhe deri mëngjesin pas-ardhës.

Temperaturat e ajrit do të rriten në vlerat minimale, por ulen lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -1°C temperatura më e ulët, e shënuar në qytetin e Peshkopisë deri në 19°C vlera maksimale e shënuar në qytetin e Fierit.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare, duke arritur shpejtësinë maksimale mbi 30 km/h nga drejtimi permanent Jugor, për pasojë në brigjet e Adriatikut dhe Jonit do të gjenerohet dallgëzim 2 ballë.